Jak odmaturovat v USAPamatujte.
Americké střední školy jsou o rok kratší než naše. Pokud by pro Vás byl rok v USA „třeťákem“ v Česku, tak pro Američany už se jedná o maturitní ročník.
Některé státy maturitu výměnným studentům nepovolují. Např. musíte být v USA nejméně dva roky, než budete moci v daném státu odmaturovat atd. Také některé školy mají svá vlastní interní pravidla, která výměnným studentům maturitu zakazují. V tomto případě ale jde udělit vyjímka, pokud to nebude v rozporu se zákony daného státu. Také pozor na to, že některé agentury Vám vnutí podpis dokumentu, ve kterém se zříkáte možnosti maturovat v USA. To ale není případ Alfa Agency nebo CCI, pokud se od doby mé maturity něco nezměnilo.
Rozhodnutí, jestli budete moci odmaturovat je čistě na škole! Co řekne škola, to platí. Není zde žádné odvolání. Pokud Vám škola maturitu zakáže, tak se nedá nic dělat.
Existuje spousta škol, které Vás nechají odmaturovat naprosto bez problémů, záleží na tom, kam se dostanete.
Než se pustíte do jakéhokoliv zařizování, pamatujte také na to, že Američané mají obecně velký strach z přistěhovalců. Pokud byste od nich získali maturitní diplom a místo návratu domů zůstali v USA, škola a agentura by z toho měly velké problémy! Proto důrazně doporučuji všem v USA sdělit, že maturitní diplom chcete proto, abyste si ho mohli v Česku nostrifikovat a jít na vysokou školu v ČESKU!!! Ne v USA!!! To Američané obecně nevidí rádi, protože se jim tam v poslední době tlačí ohromné množství Asiatů. Moje škola měla například opatření, které zakazovalo výměnným studentům absolvovat testy SAT a ACT (přijímací testy na vysokou školu) zdarma ve škole. Pokud byste po těchto testech moc toužili, tak se na ně sami objednejte a raději tuto záležitost neřešte přes školu. Ale kdo ví, třeba budete ve škole která Vás v tom podpoří
Co dělat v Česku?
Základem pro získání maturity v USA v rámci ročního výměnného programu je příprava. Jako první věc doporučuji návštěvu vašeho Krajského úřadu, odbor školství, nostrifikace maturit ze zahraničí. V Brně se jedná o paní Ing. Bc. Dagmar Kostrhůnovou, která sídlí na adrese Cejl 73, Brno. V budově se stačí zeptat na odbor nostrifikací, nebo rovnou na paní Kostrhůnovou a budete posláni na správné místo. To platí i když odjíždíte do Kanady nebo jiné země za stejným účelem.
Dostavit se můžete bez domluvené schůzky, většinou se o Vás postarají velice rychle. Na Krajském úřadu se seznamte se vším, co bude nostrifikace vyžadovat. Lepší a přesnější informace nikde nenajdete!
Kontakt: (nemusí být aktuální!) pro Jihomoravský kraj
Jméno: paní Ing. Bc. Dagmar Kostrhůnová
Tel. Číslo: 541 653 527
e-mail:
kostrhunova.dagmar@kr-jihomoravsky.czCo dělat v USA?
Základem je navázat dobrý vztah s vaším koordinátorem. Bude to s největší pravděpodobností on, kdo bude kontaktován školou pokud by zde byla vůle vás nechat odmaturovat. Na dobrých vztazích obecně zapracujte už od začátku.
Po nástupu do školy doporučuji vyřešit povolení k vaší maturitě co nejdříve. Zajděte tedy za vaším School Councilorem (jedná se o školního poradce, každý student má svého) a informujte ho o Vašem plánu získat maturitní vysvědčení.
Jestli Vám řekne, že to možné je, tak můžete začít řešit formální stránku věci, jako je přenesení známek z Česka, zápis povinných předmětů, přesun do maturitního ročníku (Většinou Vás dají do Amerického „třeťáku“-Junior, maturitní ročník je Senior) atd. Ohledně toho se poraďte se svým School Councilorem, který Vám rád pomůže. Pak už stačí pouze dobře studovat, nedělat problémy a odmaturovat
Co dělat při problémech?
A teď pár rad pro případ, že by všechno nešlo tak hladce. Pokud se od vašeho School Councilora dozvíte, že to nepůjde, nemusí být vše ještě ztracené. Já osobně jsem se od School Councilora dozvěděl, že škola maturitu výměnným studentům většinou nepovoluje. Poslední slovo má ale až ředitel školy po poradě se všemy School Councilory. A tak jsem se obrátil na ředitele, od kterého jsem se dozvěděl, že by to jít mohlo, ale musí si zjistit, jestli je to možné a legální. Pokud by Vám ale i sám ředitel řekl, že to nepřipadá v úvahu, moc šancí už nemáte.
Jestli se ale dostanete do situace, kdy by to teoreticky šlo, tak je to na Vás. Musíte udělat vše proto, aby Vám to vyšlo. Určitě si zažádejte o přestup do maturitního ročníku, zjistěte si od School Councilora co potřebujete odstudovat pro případ, že by vám to nakonec povolili (V mém případě padlo rozhodnutí o tom, že mě nechají odmaturovat až po prvním pololetí). Škola Vás ráda dá do maturitního ročníku a nechá odstudovat povinné předměty na odmaturování. Jestli ale dostanete pravý High School Diploma zůstává otázkou (Pozor: Některé školy dávají neoficiální diplom, aby se neřeklo. Není to ale oficiální dokument!). A i kdyby Vám to nakonec nepovolili, tak je určitě lepší mít vysvědčení z posledního ročníku, než z třeťáku.
Také není od věci se čas od času připomínat řediteli nebo vedení, jak pokračuje jeho rozhodování. Může se totiž stát, podobně jako v mém případě, že se Vás škola pokusí ignorovat a pozapomenout na celou věc. Je dobré tedy připomínat, že o maturitu máte zájem. Také zdůrazněte, jak by Vám pomohla při dostávání se na vysokou školu v ČR. Ale pozor! Nesmíte to s tím připomínáním přehnat! Moje kamarádka z Vietnamu také chtěla odmaturovat, ale tlačila na vedení tak silně, že ji za „přehnané obtěžování“ vedení školy maturitu zatrhli. Ať se Vám to líbí nebo ne, škola má v této věci poslední slovo a vy jste odkázání na její dobrou vůli.
Co dělat po maturitě?
Pokud jste úspěšně odmaturovali a získali pravý High School Diploma, tak už Vás budou čekat jenom formality. Požadavky se ale mohou lišit stát od státu. Doporučuji se ještě před odletem do USA informovat na Krajském úřadě.
Pojďme se ale podívat na to, co Vás bude s největší pravděpodobností čekat. První věcí, kterou je potřeba získat, je tzv. Apostille. Jedná se o doložku, která se přicvakne na oficiální dokumenty, aby mohly být používány mimo USA. Většinou ji vydává nějaký vládní orgán v hlavním městě daného státu. Ten vám vytvoří úředně ověřené kopie vašeho diplomu (Je zbytečné si Apostilou ničit Váš originální diplom), a na ně přicvakne Apostille.
Každý stát má ale jiné požadavky a jiné kritéria pro získání této doložky. Proto si na webu najděte, jak budete muset postupovat ve vašem konkrétním státě. Jestli je potřeba mít ten diplom notářsky ověřený, jestli ho tam máte dopravit osobně nebo poštou atd. Také se připravte na to, že Vás to bude něco stát. V mém případě to bylo cca 15 dolarů na jednu kopii. A není od věci si udělat více kopií.
A teď jedno upozornění. Na webu je spousta firem, které Vám za úplatu nabízí, že Apostille zařídí za Vás. Je to naprosto zbytečná ztráta peněz. Raději kontaktujte pověřený vládní orgán sami.
Dál budete asi muset získat tzv. Transcript of Grades. Jedná se v podstatě o maturitní vysvědčení, kde máte napsány vaše známky z maturitního ročníku v USA. S tím vám pomůže Váš School Councilor. Obálka s těmito známkami musí být většinou nějakým způsobem zapečetěná.
Kdyby se Vám ale náhodou stalo, že nějakou z těchto formalit nevyřídíte v USA, tak nezoufejte. Vše se dá vyřešit poštou. Je to ale nákladné a zdlouhavé, takže doporučuji vše zvládnout ještě v USA. Zkuste také požádat rodinu, aby Vám pomohla.
Co dělat po návratu do ČR?
Po vašem návratu do ČR už bude vše jednodušší. Zase se stavte na Krajský úřad, kde Vám řeknou co dál. S největší pravděpodobností Vás bude čekat maturitní zkouška z Českého jazyka. Tedy, jestli se Vám v USA nepodaří odmaturovat z Bohemistiky Ještě bych rád zdůraznil, že vaše nostrifikovaná maturita je naprosto totožná s maturitou na jakékoliv střední škole. Můžete s ní začít pracovat, nastoupit na VŠ… Prostě všechno. Sám jsem teď nastoupil ke studiu Informatiky na Masarykovu univerzitu. Různé pověry o neplnohodnotné maturitě tak můžete rovnou hodit za hlavu. Jestli vám tedy vše vyjde, tak se stanete držiteli jak Americké, tak i České maturity a je jen na vás co uděláte dál.
A ještě rada na závěr. Jestli se vrátíte do ČR někdy koncem školního roku, tak budete maturitu skládat pravděpodobně během prázdnin. Pokud je to jenom trochu možné, tak se už během pobytu v USA přihlaste na nějakou vysokou školu v ČR a zkuste si po návratu ještě udělat přijímačky. Také můžete jít na rok do jazykovky, nebo zase nastoupit na střední. I když budete mít nostrifikovanou maturitu, tak máte pořád ze zákona právo na dostudování střední v ČR a udělání si maturity zde. Je to trochu komplikovanější. Ohledně toho se informujte na Krajském úřadě.
Přeji Vám hodně štěstí
© Martin Labaj 16. 8. 2012