Sales
Příspěvky: 1
Registrován: 25 srp 2010, 16:58

Potřeboval bych poradit =)

25 srp 2010, 18:27

Dobrý podvečer,
Nedávno jsem se rozhodl, že by bylo dobré skusit změnu a jít po střední škole, studovat do USA.
Je mi skoro 16let, ukončil sem zakladní školu s vyznamenáním, tudíž sem se rozhodl jít na gymnázium.
PO gymnázium sem se chtěl věnovat právu nebo technice (něco kolem PC), možná ekonomii.

Tedy přejdu k otázce: Jestli nemá někdo zkušenosti s vyhledáváním Univerzit v USA, popřípadě už i nějaký tip na školu, abych si mohl udělat nějaký seznam? Trochu sem brouzdal po internetu a našel sem Univerzitu v Berkeley, máte někdo zkušenosti s touto univerzitou?

Také bych potřeboval vědět, jestli je lepší hledat menší či vetší školy, univerzity? Určitě bych potřeboval finační podporu, stipendium. Tak sem se chtěl zeptat, které školy poskytují stipendium?

A taky by mě zajímalo, kdy je nejlepší čas k tomu, začít dělat takové ty vězi jako vyplnit přihlášku, zkoušky (TOEFL, SAT, eseje, doporučení atd.)?

Předem děkuji za tipy, odpovědi.
Preji pěkný večer Jan Dokoupil

ziminix
Příspěvky: 1
Registrován: 01 zář 2010, 18:27

Re: Potřeboval bych poradit =)

01 zář 2010, 18:34

Velmi dobré je projít si do začátku web studujemevusa.cz a web Fulbrightovy komise, kde je k nalezení spousta užitečných článků a odkazů, které ti pomohou nejen do začátků. Dalším užitečným nástrojem je Google, kde najdeš opravdu dost věcí, třeba i ty konkrétní univerzity.

Vzhledem k tomu, že teď jdeš do prváku, tak máš na přihlášky a zkoušky dost času. Tohle se obvykle začíná řešit v průběhu třeťáku, dřív to nemá moc smysl, protože i chybí ty potřebné znalosti.

Takže osobně bych doporučil zatím se soustředit na pokračování v dobrém prospěchu a zlepšování znalostí a projevu angličtiny.

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: Potřeboval bych poradit =)

03 zář 2010, 09:35

Celý proces od výběru školy po zvládnutí přijímacího řízení je poměrně složitý a nelze jej vysvětlit pár větami na fóru. Můžeme ti ale pomoci v Poradenském centru Fulbrightovy komise. Pořádáme informační semináře, je možné přijít na osobní konzultaci, což je nejefektivnější Samozřejmě se snažíme to co víme dávat i na web, ať už na náš, viz http://www.fulbright.cz/studium-v-usa/index.shtml, nebo na náš Facebook, viz http://www.facebook.com/czechfulbrightadvising.

Jak bylo navíc zmíněno, řada věcí je už teď popsána v článcích na StudujemevUSA.cz, tak nemá cenu je sem znovu kopírovat nebo se snažit znovu popisovat.

Co je důležité je začít včas. Ideálně v předposledním ročníku střední školy, ovšem s tím, že některé věci jsou ještě dlouhodobější, týká se to např. známek, aktivit, leadershipu, úspěchů a výsledků, ocenění atd. Takže je dobré si uvědomit, že už od prvního ročníku ovlivňuješ své budoucí šance tím, jaký budeš student a jak budeš aktivní a úspěšný na škole i mimo ni.

V USA je přes 4 tisíce škol, z toho stovky prestižních a vysoce kvalitních. Výběr tedy je poměrně náročný a trvá relativně dlouhou dobu, než člověk najde tu nejvhodnější. UC Berkeley patří mezi ty nejcnámější a nejprestižnější školy, ale je to škola státní, což má nevýhodu hlavně v tom, že neposkytuje dobrá stipendia zahraničním studentům a pro českého studenta by tedy bylo dosti finančně náročně na ní studovat (hovoříme o částkách přes 40 tisíc dolarů ročně, tedy o stovkách tisíc korun ročně). Ale, jak jsem psal, i s výběrem školy ti u nás v centru můžeme pomoci, až přijde čas, tedy nejlépe až budeš ve třeťáku.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Zpět na „Studium na vysoké škole“