Sasha
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2010, 11:48

občanství

29 črc 2010, 11:56

Dobrý den,
mám otce američana. Žiji v ČR, tudíž mám české občanství ale kdybych začala žít v USA, měla bych občanství americké. Mám i americký pas. Jak by to tedy bylo se studiem v USA? Mohla bych být zahraniční student nebo bych se musela hlásit jako američan? Jak bych mohla získat stipendium?

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: občanství

30 črc 2010, 14:40

Pokud máš americký pas, pak budeš školou považována za americkou občanku. Má to tu velkou výhodu, že můžeš neomezeně pracovat (zahraniční studenti mohou pracovat během školního roku jenom na kampusu) a tedy si přivydělávat a taky si můžeš žádat o federální pomoc (FAFSA), viz http://www.fafsa.ed.gov/, určenou pro sociálně slabé studenty (pokud budeš splňovat parametry sociálně slabého studenta).

Taky některá stipendia škol jsou pouze pro americké občany, zatímco jiná zase pouze pro zahraniční studenty, ale těch bývá méně.

Navíc Američané, kteří jsou rezidenti některého státu, platí na státních univerzitách v tom státě výrazně nižší nižší školné, tzv. in-state tuition. Mimo svůj stát ale platí vyšší out-of-state školné, i když jsou pořád v USA (příklad: Floriďan platí v Kalifornii out-of-state např. 16 tisíc dolarů, Kaliforňan platí v Kalifornii in-state, např. 9 tisíc dolarů). U tebe předpokládám, že nejsi rezidentkou žádného státu, takže se tyhle slevy na tebe nevztahují, ačkoliv jsi americká občanka. Ale každý stát má různá kritéria pro udělení rezidentůry, tak je možná dobré si zjistit, zda a kde by ses mohla kvalifikovat (např. podle původu rodičů). Víc třeba na http://professionals.collegeboard.com/t ... onal/state.

Jinak je to stejné jako bys byla zahraniční student. Stipendia musíš hledat hlavně přímo na školách a musíš být schopná jim něco nabídnout. Takže drtivá většina věcí týkajících se přijímacího řízení popsaná na www.fulbright.cz nebo www.studujemevusa.cz se tě týká stejně. Zahraniční studenti dělávají navíc jen TOEFL.

Dobrý web pro tebe je taky www.collegedata.com, kde jsou informace primárně pro americké studenty, nikoliv zahraniční.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Sasha
Příspěvky: 10
Registrován: 29 črc 2010, 11:48

Re: občanství

30 črc 2010, 19:45

Děkuji za odpověď. Je to tedy výhoda? Já vlastně nevím kam se mám zařadit - jsem tedy americkou občankou ale žiji v ČR, chodím na českou školu a protože nežiji s otcem ale jen s matkou, tak se anglicky učím, ale rozhodně nemluvím jako rodilý mluvčí. Zkoušky TOEFL bych tedy určitě musela dělat také. Nebudu znevýhodněná před americkými studenty když v ČR není taková možnost mimoškolních aktivit a je tu jiný systém škol?

fulbright
Příspěvky: 128
Registrován: 25 dub 2008, 14:13
Bydliště: Táboritská 23, 130 87 Praha 3
Kontaktovat uživatele: ICQ WWW

Re: občanství

31 črc 2010, 21:37

Takových lidí je po světě víc, takže přijímací kanceláře škol si s tím poradí.

Ono nakonec každá škola si může sama definovat, co je zahraniční student (international student), ale většinou to jsou studenti se studentským vízem F-1 nebo M-1, což by se na tebe nevztahovalo.

Americký pas bych viděl jako výhodu, hlavně kvůli té možnosti bez omezení pracovat. Ostatní věci si už jsou schopny školy přebrat.

Pokud si nejsi jistá, jestli např. vyplnit přihlášku pro americké nebo zahraniční studenty (často ale je jen jedna přihláška pro obě skupiny, např. Common Application to nerozlišuje), neboj se admission office vybraných školy kontaktovat a zeptat se, jak to v případě, jako jsi ty, dělají.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta, http://www.fulbright.cz

Zpět na „Studium na vysoké škole“