26 led 2009, 22:05
K Nadaci Klausových - je důležité číst pečlivě, nadace se zaměřuje na sociálně slabé a handicapované. Vím, že sociální a zdarvotní aspekt je pro ně hodně důležitý. Proto se jejich nabídka stipendií týká opravdu studentů pouze z těchto skupin. Pokud jste z rodiny např. s průměrným nebo dokonce nadprůměrným příjmem, pak samozřejmě nejste sociálně slabí. Otázkou jsou také výše stipendia, pokud je to 5 tisíc korun, když potřebujete např. 5 - 15 tisíc dolarů i více, tak vás nadace nevytrhne! Podobně Nadace Sophia. Na české nadace se určitě a v žádném případě nespoléhejte jako na hlavní zdroj, maximálně fungují jako zdroj malého příspěvku, tak na část letenky apod. To hlavní musíte buď mít nebo získat od americké školy přímo, případně to kombinovat, protože i když vám ameická škola nabídne hodně, pořád ještě hodně můsíte zaplatit sami. Bohužel je to tak.
Ismaeli, školám určitě napiš. Nejdřív se ale podívej na jejich web, nejlépe do sekce Admission nebo Prospective Students, kde najdeš většinu obecných informací, požadavaků (admission check list), apod. Neptej se na to, co najdeš lehce na webu! Budeš vypadat 1) jako blb a za 2) dostaneš pouze standardní odpověd typu "Podívej se na náš web". První e-mail nemusí být obsáhlý, na detaily, kterým v průběhu přijímacího řízení nebudeš rozumět, se budeš moct zeptat kdykoliv potom. První e-mail je pouze oťukávací "Tady jsem, jsem takový a takový student a mám zájem o takové a takové studium a zvažuji vaši školu." Jde o to, aby o tobě věděli a pak ti sami třeba začnou posílat informace a zprávy o tom, co můžeš využít např. chat se současnými zahraničními studenty atd.
Samozřejmě se na to, zda a v jaké formě a výši je nabízena finanční pomoc zahraničním studentům a jaký je profil uchazečů, kteří jí získají, se zeptat můžeš hned v prvním e-mailu. Abys pak neztrácel čas, pokud napíšou, že zahraničním studentům stipendia nedávají nebo že dávají do výše 2 tisíc dolarů,, když škola a životní náklady jsou 40 tisíc dolarů. Hodně informací i tohoto typu najdeš v knihovně Fulbrightovy komise. Vždy nejdřív proveď vlastní průzkum zdrojů - internet školy, katalogy v knihovně, vyhledávače škol a stipendií apod. a pak se teprve ptej, pokud to nezjistíš tam! Ale škola ti stejně nikdy předem neřekně kolik ti dají, musíš se KVALIFIKOVAT svou kvalitní přihláškou. Co jen musíš zjistit je, zda je tam šance a jaký by měl být tvůj profil.
Není třeba podlézat, piš upřímně. Školám i tobě jde o to, najít toho nejlepšího "partnera". Přetvářka se při hledání vhodného partnera nevyplácí. "Vztah" pak dlouhodobě nefunguje a oba jsou nespokojení.
Poplatky jsou průměrně 50 dolarů, někde 0, někde 75 nebo i 100 dolarů. Takže přihláška na 10 škol může opravdu vyjít na 500 dolarů. Některé školy ale odpouští poplatky nebo dávají slevy na poplatku za určitých podmínek. Často to je např. špatná sociální situace studenta popsaná v žádosti o odpuštění, někdy je to spojeno s podáním přihlášky online místo papíru, někdy stačí jen požádat a prakticky každý, kdo požádá, to dostane. Záleží na škole, ale pokud na addmision office napíšeš, že samotné přijímací řízní je pro tebe a tvoji rodinu finančně náročné a proto se ptáš, zda existuje možnost získat odpuštění poplatku (admission fee waiver), tak se dozvíš zda a za jakých podmínek to jde.
Lio, asi už máš přihlášky podané, že? Držím palce, i když vím, že teď se nedá dělat nic jiného než čekat a že ti nic negarantuje, že to vyjde.
EducationUSA - Your Guide to U.S. Higher Education: EducationUSA.state.gov
Komise J. W. Fulbrighta,
http://www.fulbright.cz